I. Conducere

Director economic

Dumitrescu Dragan George

II. Compartiment Juridic

Sucevianu Roxana

III. Birou resurse umane

IV. Compartiment documente clasificate

Ungureanu Cristinel

V. Compartiment audit public intern

Dumitrica Veronica

VI. Compartiment marketing, relatii publice si mass media

VII. Biroul financiar-contabilitate

Stan Mădălina Gabriela

Berbecaru Elena

VIII. Compartiment tehnic-administrativ

Geantă Marian Moni

Podaru Sorin

Geanta Marian Moni

Paraschiv Liviu Catalin

Iorga-Pavel Adina

IX. Compartimentul achizitii contracte si investitii

Robu Tanea-Paulina

X. Departamentul Geologie Regionala

Şef Departament

Ion Daniel

X. 1. Colectivul Studii Geonomice Aplicate

Bindea Gabriel

Papp Delia-Cristina

Negulescu Elena

Culescu Flori-Marilena

Ghenciu Monica-Iulia

Fârnoagă Radu

X. 2. Colectivul Georesurse

CS III Floria Nelu

X. 3. Colectivul Geo-Hazard

Avram Ovidiu Eugen

Ulmeanu Antonio

Stoian Liliana-Irina

Rusu Emil

Tataru Adrian

X. 4. Colectivul Harti Geotematice

CS Ilinca Gheorghe Viorel

  • Domenii de activitate: geomorfologie, alunecări de teren, cartografie, GIS, cartare geologică

CS Ion Gheuca

  • Domenii de activitate: cartare geologică, lito-stratigrafie, cartografie, geologie regională

CS Cociuba Ioan

  • Domenii de activitate: cartare geologică, geologie structurală, stratigrafia Mezozoicului

ACS Alina Mercan

  • Domenii de activitate: Hidrogeologie, GIS

Tehnician Preda Gabriel

  • Domenii de activitate: GIS, cartografie, grafică, baze de date

Cartograf Baralia Gabriel

  • Domenii de activitate: GIS, cartografie, grafică, baze de date

X. 5. Colectivul GIS, Baze de date si Teledetectie

XI. Departamentul instalatii de interes national

Sef Departament

Delia Georgeta Dumitras

XI. 1. Muzeul National de Geologie

XI. 1. a. Muzeografie și educație

Fota Ştefania

Ionescu Ion Doru

Nedelcu Marin

Dedu Daniel

Visalom Ramona

Ștefan Ionel-Dragoș

Marin Tudor

Dumitru Adrian George

Iordache Cristinel

Bourean Daniela

Constantinescu Mihaela

Macovei Monica

Ghinescu Eduard Costin

Simion George Catalin

Baltres Albert Peter

Ivan Paula

XI. 1. b. Colectivul Preparare si Conservare

XI. 1. c. Laboratorul radiometrie si RX

Iancu Aurora-Măruţa

Luffi Peter

XI. 1. d. Laboratorul GEOECOLAB

Poll Ingrid

Alexe Elena-Veronica

Popa Ionut Ciprian

ACS Eduard Ghinescu

XI. 1. e. Litoteca Nationala

Theodor Grigoras
Coordonator Litoteca Nationala

Silviana-Gabriela Marica

Ovidiu-Eugen Avram

Gabriel Baralia

XI. 1. f. Biblioteca Geologica Nationala

Stanciu Lucian

XI. 1. g. Arhiva Geologica Nationala

Stanciu Lucian

XII. 2. Observatorul Geomagneti Surlari

XIII. Cercetatori onorifici

  • CS I Ion-Tudor Berza, membru corespondent al Academiei Române
  • CS I Marcel Mărunţiu
  • CS I Viorica Iancu
  • CS I Mircea Borcoş
  • CS I Paulina Hîrtopanu
  • CS I Hans Georg Kräutner
  • CS I Ioan Seghedi
  • CS I Marcel Lupu
  • CS I Ion Stănoiu
  • CS I Mihai Tatu

XIV. Membrii Consiliului de Administratie ai IGR

  • Stefan Marincea – Presedinte – Director general al I.G.R.
  • Marian Munteanu – Membru – Preşedinte al C.Ş. al I.G.R.
  • Aurora-Geanina Candrea – Membru reprezentant al Ministerului Cercetarii si Inovarii
  • Tania Grigore – Membru reprezentant al Ministerului Muncii si Justitiei Sociale
  • Radu Burlacu – Membru specialist U.S.A.M.V. Bucuresti
  • Ioan Ciobotaru – Membru specialist al Ministerului Cercetarii si Inovarii
  • Claudia Gheorghișor – Membru, reprezentant al Ministerului Finanţelor Publice;

XV. Comitetul de direcție

  • Directorul General, Dr. Ştefan MARINCEA
  • Directorul Ştiinţific, Dr. Marian MUNTEANU
  • Directorul economic, Ec. George DUMITRESCU-DRĂGAN
  • Şeful departamentului Instalaţii de Interes Naţional, Dr. Delia Georgeta DUMITRAŞ
  • Şeful departamentului Geologie Regională, Dr. Daniel ION
  • Preşedintele sindicatului, Nelu FLORIA
  • Secretar, Ramona BĂLĂŞCUŢĂ

XVI. Membrii Consiliul Ştiinţific al IGR

  • CS I Marian Munteanu – preşedinte
  • CS I Gavril Săbău – vicepreşedinte
  • CS II Anca Margareta Isac – secretar
  • CS I Ştefan Marincea – director general
  • CS II Anca Dobrescu
  • CS II Viorica Milu
  • CS III Mihaela Elena Cioacă
  • CS I Ion Stelea
  • CS II Daniel Ion
  • CS II Laurenţiu Asimopolos
  • CS III Viorel Ilinca